📄
حج، نمایش ولایتمداری است (شب اول)
۲۵۶۹ بازدید
ارسال شده در اخبار
حج، نمایش ولایتمداری است (شب اول)

حجت‌الاسلام ماندگاری: 

حج، نمایش ولایتمداری است

حجت‌الاسلام ماندگاری، حج را تمرین زیبایی برای ولایتمداری عنوان کرد و اظهار داشت: در این عرصه هر چه بامعرفت بیشتر وارد شویم، بیشتر بهره‌برداری خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگارماحجت‌الاسلام ماندگاری شب گذشته در همایش «اسرار حج و آداب حضور»، که نماینده بعثه مقام معظم رهبری و مسئولین سازمان حج و زیارت خراسان رضوی و شهردار و رییس شورای شهر مشهد و همچنین حضور پرشور زائران بیت الله الحرام و اقشار مختلف مردم در عرصه میدان شهدای مشهد برگزار شد. به بیان لزوم انسجام در انجام اعمال حج پرداخت و گفت: من و برخی از روحانیان کاروان‌ها معمولاً پیش از سفر، تمام احکام و اعمال حج را به زائران بیان نمی‌کنیم زیرا باعث استرس و اضطراب آنان می‌شود.

 

وی ادامه داد: توجه بیش‌ازحد به برخی احکام و موضوعات باعث ایجاد مشکل در انجام اعمال می‌شود لذا بهترین کاری که باید انجام داد این است که در تمام طول سفر، هیچ‌گاه از روحانی کاروان جدا نشد زیرا انجام صحیح اعمال در گرو همراهی با روحانی کاروان است و این همراهی نیز موجب سهولت در انجام اعمال می‌شود.

حج تمرین ولایتمداری

حجت‌الاسلام ماندگاری، حج را تمرین زیبایی برای ولایتمداری عنوان کرد و اظهار داشت: در این عرصه هر چه بامعرفت بیشتر وارد شویم، بیشتر بهره‌برداری خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: این‌که در طول سفر حج پا به‌پای روحانی کاروان حرکت می‌کنید یعنی ولایتمداری، یعنی در تمام زندگی باید همراه ولایت بود تا مشکلی به وجود نیاید.

رییس مؤسسه روایت سیره شهدا جدا نشدن از روحانی کاروان را لازمه تبدیل‌شدن حج به نمایش ولایتمداری عنوان کرد و بیان داشت: همراهی روحانی کاروان در مراسم حج، شمایی از ولایتمداری است که متوجه می‌شوند اگر با ولایت، روحانیت و مرجعیت باشند هیچ‌گاه راه را گم نخواهند کرد و اگر از او فاصله گرفتند، همچون زائری که به‌تنهایی بخواهد اعمال حج را به‌جا آورد دچار اشتباه و مشکلات خواهد شد.

وی به بیان خاطره مواجه‌شدن با مادری که فرزندش به دلیل نپرداختن مهریه در زندان بود اشاره کرد و عنوان داشت: این مادر از یک روحانی درخواست کمک کرد که برای پرداخت مهریه به او کمک کنم و پس از آگاهی از این‌که مقدار مهریه‌ای که به میزان 600 سکه بود را نمی‌تواند از این راه تأمین کند، خطاب به من گفت پس شما به چه دردی می‌خورید؟

حجت‌الاسلام ماندگاری ادامه داد: من به این مادر گفتم نقش اصلی یک روحانی زمانی است که شما در مراسم خود می‌خواهید میزان مهریه را مشخص کنید؛ اگر در آن مراسم از ما کمک می‌گرفتید و این مهریه طبق دستورات پیامبر (ص) معین می‌شد، ما دیگر شاهد چنین مواردی نبودیم.

وی ثمرات ولایتمداری را در سه مورد بیان کرد و گفت: اولین نتیجه ولایتمداری، عدم وجود استرس و اضطراب و به دنبال آن، احساس امنیت است؛ کشور ما، مملکت ولایت است که امنیت دارد، شما وضعیت عراق، سودان، سوریه و لبنان را ببینید که به چه شکل است، وجود امنیت در کشور ما به برکت وجود همین ولایت است.

رییس مؤسسه روایت سیره شهدا، هدایت را دومین ثمره حرکت در مسیر ولایت عنوان کرد و بیان داشت: تمام زمین خوردن‌های ما به دلیل نبودن در مسیر ولایت پیامبر و اولاد پیغمبر است، اگر ولایت پیغمبر و اولاد ایشان را داشته باشیم هدایت می‌شویم.

وی، با اشاره به این فراز از دعای توسل«یا وَجیهَةً عِندَاللّهِ اِشفَعی لَنا عندالله» که انسان طلب یاری می‌کند، عنوان داشت: سومین نتیجه ولایتمداری، حمایت است که علاوه بر دو ثمره ذکرشده، ایجاد این حمایت از سوی ولی، دیگر ثمره‌ای است که به شخص ولایتمدار می‌رسد همان‌گونه که در دعای توسل طلب کمک و یاری می‌کنیم.

شعار ولایت باید در عمل نشان داده شود

حجت‌الاسلام ماندگاری با تأکید بر این‌که شعار ولایتمداری شعار بسیار خوبی است اما عمل به آن از شعار زیباتر است، تصریح کرد: سه شرط برای ولایت‌پذیری وجود دارد که این سه شرط در دل نماز جماعت نهفته است، در نماز جماعت، امام جماعت جلوتر از همه می‌ایستد و نماز گذاران پشت سر او، پس‌ازآن نمازگزاران به نماز امام جماعت متصل می‌شوند و درنهایت به او اقتدا می‌کنند؛ این سه شرط، شروط ولایت‌پذیری است.

وی با اشاره به این‌که ولایتمداری باید در تمام شئون زندگی انسان وارد شود، ادامه داد: همان‌طور که در نماز جماعت به امام جماعت اقتدا می‌کنیم، در زندگی نیز باید به امام خود اقتدا کنیم، اگر در مراسم‌های عروسی امام زمان (ع) جلوی خود بدانیم دیگر این مراسم‌ها به گناه کشیده نخواهد شد و اگر در کسب‌وکارها امام رضا (ع) را جلوی خود ببینیم چنین مشکلاتی به سراغ ما نخواهد آمد.

باید ابتدا تفکرمان را ولایت‌پذیر کند

این خطیب مذهبی به زیارت جامعه کبیره اشاره کرد و آن را تفسیری از ولایت دانست و عنوان داشت: اگر قرار است ولایت محمد و آل محمد را داشته باشیم ابتدا باید فکرمان تابع ایشان باشد؛ مردم امروز فرزند را مزاحم ظاهر، آرامش، اقتصاد و پیشرفت خود می‌دانند درحالی‌که اسلام فرزند را رحمت، برکت و طراوت زندگی می‌داند.

حجت‌الاسلام ماندگاری اضافه کرد: باوجودآن تفکر، هرچه برای افزایش جمعیت فریاد بزنیم نتیجه‌ای نخواهد داشت.

وی با تأکید بر این‌که باید تفکر خود را آن‌گونه که پیامبر می‌پسندند تنظیم کنیم، خاطرنشان کرد: اگر این‌چنین بودیم که هرچه پیامبر می‌پسندند ما نیز بپسندیم و هر چه نمی‌پسندند ما هم این‌چنین باشیم باید دید که آیا اهل‌بیت (ع) بی‌حیایی زنان و بی‌انصافی مردان در کسب‌وکار را دوست دارند.

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
ارتباط با ما

info@asrar-hajj.ir

051-38487736

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
طراحی سایت و فروشگاه ساز توسط تراشاپ