📄
زیبایی‌های حج را حفظ کنیم (شب پنجم)
۲۳۱۵ بازدید
ارسال شده در اخبار
زیبایی‌های حج را حفظ کنیم (شب پنجم)

اگر ما حق کسی را ضایع کرده باشیم باید از او حلالیت بطلبیم و اگر هم کسی حق ما را ضایع کرده او را حلال کنیم تا بدون چنین حقی بر گردن به سفر حج برویم.

به گزارش خبرنگار ما، پنجمین و آخرین شب برگزاری همایش اسرار حج در مشهد مقدس در شب میلاد کریم اهل بیت علیهم السلام و در حضور زائرین بیت الله الحرام با سخنرانی حجت‌الاسلام ماندگاری در عرصه میدان شهدای مشهد برگزار شد.

وی در ادامه مباحث مربوط به آثار و پیام‌های حج به انسان، رد مظالم را یکی از کارهایی دانست که باید پیش از رفتن به حج آن را انجام داد و گفت: پولی که برای حج هزینه کردید چقدر است و پولی که برای خرید سوغاتی با خود می‌برید چقدر؟ اگر هزینه سفر حج هر نفر از شمارا در نظر بگیریم، می‌ارزد که در مقابل این مقدار هزینه، 500 هزار تومان هم رد مظالم بدهیم.

رئیس مؤسسه روایت سیره شهدا بابیان این‌که احتمالاً در عمر 40، 50 ساله خود به‌اندازه یک‌میلیون تومان حق مردم را ضایع کردیم، عنوان داشت: در این مدت شاید آبرویی برده باشیم؛ اگر بخواهیم همین غیبت‌هایی که انجام داده‌ایم را صدقه بدهیم و راضی‌شان کنیم، هزینه و زمان بسیاری لازم است.

وی با اشاره به این‌که کسب طهارت لازمه ورود به اعمال حج است، اظهار داشت: اگر زیر ناودان طلا خون هم گریه کنید، مال مردم خرده شده پاک نمی‌شود، زیر قبه سیدالشهدا زیارت عاشورا با صد لعن و سلام هم بخوانید، آبروی رفته مردم بازنمی‌گردد؛ اگر ما حق کسی را ضایع کرده باشیم باید از او حلالیت بطلبیم و اگر هم کسی حق ما را ضایع کرده او را حلال کنیم تا بدون چنین حقی بر گردن به سفر حج برویم.

حجت‌الاسلام ماندگاری بابیان این‌که بخشش باعث طهارت روح می‌شود، عنوان داشت: خدا بارها در قرآن فرموده ببخشید و بگذرید تا خدا هم از ما و شما بگذرد.

وی، اذن دخول را یکی از اعمالی دانست و اضافه کرد: صاحب مکه و مدینه امروز امام زمان (ع) است، از آقا امام زمان اجازه بگیریم؛ ما مشهدی‌ها کلید اجازه در اختیارمان است، امام رضا را راضی کنیم مادرشان هم راضی می‌شود، امام رضا را راضی کنید پیغمبر نیز راضی خواهند شد.

این کارشناس مذهبی در خصوص مراقبت در زمان حج اظهار داشت: اولین شرط در مراقبت آن است که غافل نشویم، گاهی دیده می‌شود متأسفانه برخی به‌جای این‌که به مسجدالحرام بروند در هتل نشسته‌اند دور یکدیگر و تخمه می‌شکنند، یک‌عمر منتظر بودیم تا به مکه و مدینه برویم تخمه بشکنیم؟ یا گاهی وقت‌ها دیده می‌شود اول شب بازارهایشان را می‌روند، بعد به حرم می‌روند و بدون آن‌که قرآن، دعا  و نماز بخوانند باهم می‌گویند و می‌خندند و با موبایل بازی می‌کنند اما هنگام نماز شب و نماز صبح که می‌شود ایرانی‌ها از مسجد خارج می‌شوند.

لحظه‌لحظه حضور در حج عبادت است

وی با تأکید بر این‌که انسان اگر در جمع متفکری مثل حج باشد خود را به‌غفلت  نمی‌زند، تصریح کرد: مگر شما به حج رفته‌اید که بخورید و بخوابید؟ مراقب باشید در سفر حج که همه متفکرند در غفلت نباشید. در مکه دیگر نباید چشم‌چرانی کرد، یکی می‌گفت چرا زن‌های خارجی این‌گونه لباس می‌پوشند؟ شما آنجا کعبه را نگاه کن که عبادت است، آنجا لحظه‌لحظه حضورتان عبادت است.

حجت‌الاسلام ماندگاری بابیان این‌که باید مراقب کسالت در حج بود، عنوان داشت: برخی در مکه شاداب نیستند، عبادت با طراوت و نشاط قشنگ است، وقتی فیلم و سریال نگاه می‌کنید احساس خستگی می‌کنید؟ ولی نماز که می‌خوانیم کسالت داریم؛ در حج کمتر بخوریم، استراحت لازم داشته باشیم ولی حتماً مراقب باشیم که با انس با قرآن نشاط و طراوت پیدا کنیم.

مراقب ولایت باشیم

وی سومین مراقبت در کنار مراقبت در مقابل غفلت و کسالت را مراقبت از ولایت عنوان و اضافه کرد: مراقب ولایت باشید، اگر همراه با روحانی کاروان باشید همه اعمالتان درست انجام می‌شود، یعنی هر کار روحانی کاروان گفت، شما هم بپذیرید.

رئیس مؤسسه روایت سیره شهدا با اشاره به این‌که هر ساختمان یک هزینه ساخت و یک هزینه نگهداری دارد، اظهار داشت: شما ساختمان اعمال حج را در 30 روز می‌سازید اما تا آخر عمر و تا قیامت باید نگهداری کنید و الا شیطان آن را از شما می‌دزدد، باید حج را همان‌جا امانت بدهید دست امام زمان تا شب اول قبر.

 

وی ادامه داد: دوم این‌که پناه ببریم به خدا از این‌که شیطان بخواهد اعمال ما را بدزدد و راه آن  استغفاراست که بگوییم «اَسْتَغْفِرُ اللّهَ رَبِّی وَ اَتُوبُ اِلَیهِ»، قرآن می‌گوید برای آفت زدایی و سم‌پاشی استغفار زیاد داشته باشید، «مَا کَانَ اللّهُ لِیُعَذِّبَهُمْ وَأَنتَ فِیهِمْ وَمَا کَانَ اللّهُ مُعَذِّبَهُمْ وَهُمْ یَسْتَغْفِرُونَ».

زیبایی‌های حج را حفظ کنیم

حجت‌الاسلام ماندگاری حفظ زیبایی‌های حج را یکی دیگر از لازمه‌های پس از حج دانست و ابراز داشت: قشنگی‌هایی را که در مکه داشتید در ادامه زندگی حفظ کنید. یکی از قشنگی‌های حضور در مکه این است که نمازها را به جماعت می‌خوانید. بعد از حج هم روزی یک‌بار اول وقت و به جماعت بخوانیم و آن‌هم در مسجد محلمان باشد به امید آن‌که دوباره خانه خدا نصیبمان شود.

وی اضافه کرد: در مکه انس با قرآن و ذکر و دعا داریم، بیاییم در غیر مکه هم انس با قرآنمان تعطیل نشود، در مکه سعی می‌کردیم رابطه را با روحانیت قطع نکنیم، بیاییم در شهرمان هم پس از حج با روحانی کاروانتان جلسه بگذارید. این‌گونه حج را تداوم می‌دهید همچنین خانم‌ها، لباس احرام خود را نگه‌دارید و هفته‌ای یک‌بار با آن نماز بخوانید، این کار باعث می‌شود که حال و هوای حج را دوباره تجربه کنید و به فکر زیبایی‌های آن باشید.

این کارشناس مذهبی در پایان تأکید کرد: شرط کمال حج در این است که بعد از اعمال یا در حین اعمال حج به زیارت امام زمانشان نائل بشوند، شرط کمال حج، زیارت امام و صاحبمان است.

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
ارتباط با ما

info@asrar-hajj.ir

051-38487736

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
طراحی سایت و فروشگاه ساز توسط تراشاپ