📄
احرام آغاز راه
۲۶۵۱ بازدید
ارسال شده در حکمت های عرفانی حج
احرام آغاز راه

احرام آغاز راه

نخستین گام حج یا عمره، «احرام» است. چرا احرام؟ و چرا از میقاتى معیّن؟

این که کیفیت انجام حج، مقیّد به قیود و آدابى است، درسى تربیتى در مسیر عبادت، خضوع و تسلیم در آستان خداوند است. حتى اگر راز آن را ندانیم، خود این فرمان و لزوم اطاعت آن، سازندگى دارد و گردن نهادن به حکم خداى حکیم، نشانه پذیرش و ایمان عمیق است. در قرآن نیز تن دادن به داورى خدا و چون و چرا کردن در آن چه فرمان اوست، دلیل ایمان راستین است.

احرام، آغاز پایبندى به انجام فرمان نسبت به «امساک»هایى است که در طول حج خواهد داشت.

احرام، محرِم را با دیگران همسان مى سازد و امتیازات و مرزهاى تشخّص و نمودهاى برترى را از میان برمى دارد و همگان را یکسان در پیشگاه خدا به تکرار شعار واحد مى کشاند . آرى، این سفرآغازش با «احرام» است; به زبان بسیار ساده، پوشیدن لباسى مخصوص از مکانى خاص، با نیتى خالص و با تکرار گفتارى توحیدى که در اجابت دعوت ابراهیم خلیل است.باید با دست خودت لباس هاى «عصیان»، «آلودگى»، «فخر» و «مباهات» را از تن درآورى «لَبَّیک، أَللّهُمَّ لَبَّیک، لَبَّیکَ لا شَرِیکَ لَکَ لَبَّیک، اِنَّ الحَمْدَ وَالنِّعْمَةَ لَکَ وَالمُلْک، لا شَرِیکَ لَکَ لَبَّیک»

و چه زیباست کلام امام سجّاد(علیه السلام) در پاسخ عارفى که از سفر حج برگشته و به دیدار امام شتافته بود.

 امام از او پرسید:آیا وقتى به میقات رسیدى و جامه هاى دوخته را از تن به درآوردى، هنگام غسل کردن نیت آن داشتى که خود را از لغزش ها و گناهان شست و شو دهى؟

او پاسخ داد: نه!

امام پرسید: زمانى که لباس احرام مى پوشیدى، قصدت این بود که لباس عصیان را از خود دور و لباس اطاعت و فرمانبردارى از حق را به تن کنى؟

باز پاسخ شنید: نه! امام ادامه داد: به هنگام گفتن لبیک، نیت آن داشتى که در هر امرى فرمان حق را مقدم دارى و جز به فرمان او سخن  نگویى، و در هر معصیت و زشتى جانب سکوت را اختیار کرده آنچه را خدا بر تو حرام کرده، بر خود حرام کنى؟

او در کمال تعجب پاسخ داد: نه!

در این هنگام امام خطاب به او گفت: بنابراین تو نه به میقات داخل شده، نه غسل کرده و نه مُحرم گشته و نه با خداى خود پیمان حج را بسته اى!

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
ارتباط با ما

info@asrar-hajj.ir

051-38487736

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
طراحی سایت و فروشگاه ساز توسط تراشاپ