📄
حج صوری و حج معنوی
۳۱۳۰ بازدید
ارسال شده در حکمت های عرفانی حج
حج صوری و حج معنوی

حج در حقیقت آهنگ حرم الهی است تا با حرکت از اطوار نفس به عقل ، خدا را مشاهده کند و به او ملحق شود. در این راه به دانای راه و زاد و توشه ای نیازمند است که علم و تقواست و مرکبی لازم دارد که صبر است. باید در این راه سالک بود ؛ کم حرف ، صائم، بدون احساس خستگی از شرکت در اعمال. در آغاز حج، خود را ازگناه پاک گرداند، از طبایع بشری خارج کند، از اعتبارنزد خلق خدا خارج شود، در خلوت به ریاضت بپردازد . در یک کلام باید به دنبال یک حج معنوی بود.

همانگونه که جسم حج صوری دارد، قلب نیز حجی دارد معنوی.

حج صوری زیارت خانه خدا و حج معنوی زیارت صاحب خانه و محبت وطلب اوست.

حج معنوی مانند حج صوری ، قافله و راهنما و مرکب و زاد وتشه دارد که عارف به حقیقت حج باشد.

حج معنوی نیز منازلی دارد: «اراده» ، که مانند نور در قلب می تابد. «عزم » ، که مرحله تصمیم و منزل بعد از اراده است. « صفای قلب و صدق نیت» . «تقبّل» ، که بریدن از خلق در طلب حق تعالی. «توبه»، «انابه» ، و «توکل» . «تذکر» ، «تفکر» ، «مراقبت» ، «مروت» ، « فتوت» ، «محاسبه» و موارد دیگر که ( در جای خود تبیین شده)، همگی منازل حج معنوی اند.

در حج معنوی ، قلب نیز مانند حج صوری قافله هایی دارد که شفای امراض درونی و معنوی است. مرکب حج معنوی، استقامت در تحمل مشکلات و ذکر دائم است. زائر خدا باید سختی، تشنگی ، سنگینی بار و گرسنگی را در را خدا تحمل کند و تسلیم و راضی باشد.

همانطور که در حج صوری ، دوری از زن و فرزند و مال و وطن را به دنبال دارد، حج معنوی هم خارج شدن از هواهای دل است . « و مَن یَخرُج مِن بَیتِهِ مُهاجِراً الَی اللهِ وَ رَسُولِهِ ثُمَّ یُدرِکهُ المَوتُ فَقَد وَقَعَ اُجرُهُ عَلَی الله .» .

حج ظاهری هجرت از سرزمینی به سرزمین دیگر است ، حج معنوی نیز تبدیل آسمان قلب و سرزمین قواست. و هنگامی که آسمان وجود آدمی تغییر کرد، خود را میشناسد و در پرتو خودشناسی به پروردگارش معرفت پیدا میکند؛ « مَن عَرَفَ نَفسَهُ فَقَد عَرَفَ رَبَّه»

بلکه فراتر از آن ، کسی که خود را شناخت ، پیش از آن خدایش را شناخته و معرفت پرودگارش را میزان و معیار معرفت خود قرار داده است ؛ چرا که علم حقیقی به معلول ، تنها در پرتو علم به علت حاصل میشود.

( برگرفته از ابیاتی از حاج ملا هادی سبزواری)

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
ارتباط با ما

info@asrar-hajj.ir

051-38487736

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
طراحی سایت و فروشگاه ساز توسط تراشاپ